Ogłoszenie

Zachęcamy do rejestrowania się na naszym forum. Dla zalogowanych użytkowników czeka niespodzianka w postaci dodatkowych, ukrytych dla gości, tematów.

#1 8-8-2008 18:24:53

 Jardin

Dżoszorozkminiacz

Zarejestrowany: 12-5-2008
Posty: 932
Ulubiona piosenka Josha: Alejate

Zaćmienie Księżyca

Po cudownym zaćmieniu Słońca mam przyjemność ogłosić, że będziemy mieli okazję śledzić tym razem zaćmienie Księżyca!
Na prawdę rzadko się zdarza żeby obserwować 2 zaćmienia w ciągu jednego miesiąca!
Już 16 sierpnia o godzinie 23.10 nasz srebrny glob zniknie w 80% (niestety nie będzie to zaćmienie całkowite jak to bywało ostatnio...)

Z obserwacją zaćmienia Księżyca nie będzie żadnych problemów (żeby tylko pogoda dopisała!). Nie grozi nam żadne uszkodzenie wzroku jak to mogłoby się zdarzyć podczas obserwacji Słońca...
Nie potrzeba też żadnych specjalistycznych sprzętów żeby można je było oglądać:) Wystarczą nasze oczka:P (chyba że ktoś posiada lornetkę, to tym lepiej)

...a przy okazji podczas obserwacji można się natknąć na Perseidy (rój meteorów, którego aktywność przypada na 12 sierpnia, ale nawet po maximum jeszcze można je spotkać!)

http://ww6.tvp.pl/5843,20080806767012.strona
To jest strona programu telewizyjnego PLANETARIUM nadawanego co miesiąc w TVP3 Bydgoszcz. Ja nie przepuszczam ani jednego odcinka! Na pewno Wy nie macie tej stacji, ale nic straconego:) Program ten emitowany jest na żywo z planetarium w Toruniu na stronie www.itvp.pl więc każdy kto chciałby zobaczyć ma taką okazję:)


Schowana za ścianą własnej Ciszy...

Offline

 

#2 8-8-2008 18:32:29

 Marta_Evans

Pogromczyni Wszelkich Tematów

8028271
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 8-7-2008
Posty: 2797
Ulubiona piosenka Josha: Awake
Wiek: 32 lata
Imię: Marta
Od kiedy słucham Josha: 27.01.2007

Re: Zaćmienie Księżyca

Ale się ostatnio dużo dzieje na niebie. ;-) Oby pogoda dopisała, będziemy mieć kolejne widowisko. Mam nadzieję, że uda mi się go zobaczyć.


http://25.media.tumblr.com/01ccd8ac4826d24d51199d0d9254a788/tumblr_n3ehl3jyX21qa9gzso2_r1_250.gif

Offline

 

#3 8-8-2008 18:43:04

 Jardin

Dżoszorozkminiacz

Zarejestrowany: 12-5-2008
Posty: 932
Ulubiona piosenka Josha: Alejate

Re: Zaćmienie Księżyca

W sierpniu zawsze dużo się dzieje!!!
...a przy okazji oczekiwania na zaćmienie, można zobaczyć sztuczne satelity Ziemi:) Na pewno nie raz każdy się z nimi spotkał...czasami nie mając świadomości, że to one. Satelita wygląda jak gwiazdka, która nagle oderwała się i sunie powoli po nieboskłonie... Ja choćby wczoraj widziałam kilka z nich! Przelatują one nad nami codziennie i naprawdę nie trudno je dostrzec:)
W ciągu dnia też je widać - zostawiają one długi biały pas za sobą. Co do tego że je widziałyście nie mam żadnych wątpliwości!


Do tych wspaniałości mogę jeszcze dodać Drogę Mleczną, którą teraz świetnie widać:D
No i jeszcze Jowisza, który nieustannie świeci (baaardzo mocno) na południowym niebie, dość nisko, ale nie na tyle nisko żeby go nie można było zobaczyć:)

...a Tobie Marta, udało się już go zobaczyć?

Ostatnio edytowany przez Agnetha (8-8-2008 18:49:19)


Schowana za ścianą własnej Ciszy...

Offline

 

#4 8-8-2008 19:51:42

 Marta_Evans

Pogromczyni Wszelkich Tematów

8028271
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 8-7-2008
Posty: 2797
Ulubiona piosenka Josha: Awake
Wiek: 32 lata
Imię: Marta
Od kiedy słucham Josha: 27.01.2007

Re: Zaćmienie Księżyca

Tak, satelity dość często widać. Też widziałam. Niestety Jowisza nie udało mi się wypatrzeć. Tak jak tych meteorów.


http://25.media.tumblr.com/01ccd8ac4826d24d51199d0d9254a788/tumblr_n3ehl3jyX21qa9gzso2_r1_250.gif

Offline

 

#5 10-8-2008 17:07:21

 Naborg

Gość z zewnątrz

8199935
Skąd: Ciechanów
Zarejestrowany: 9-8-2008
Posty: 50
Ulubiona piosenka Josha: In her eyes / Per te
Wiek: 18
Imię: Mariusz

Re: Zaćmienie Księżyca

Widzę że ktoś tu się interesuje niebem;)
Ja bardzo lubię od czasu do czasu sobie pooglądać, choćby kilka minut. Mimo że nie mam absolutnie żadnej fachowej wiedz. Jedyne co mogę znaleźć na nieboskłonie to Wielki wóz:)
Ale mnie to zaćmienie księżyca zainteresowało. Mam nadzieję że je zobaczę, bo te słoneczne przegapiłem. Czekamy do 16;)


Kocha się za nic. Nie istnieje żaden powód do miłości.

Offline

 

#6 10-8-2008 19:20:46

 Jardin

Dżoszorozkminiacz

Zarejestrowany: 12-5-2008
Posty: 932
Ulubiona piosenka Josha: Alejate

Re: Zaćmienie Księżyca

Tak, niebo interesuje mnie od dziecka, ale dopiero od niedawna zgłębiam trochę bardziej wiedzę na jego temat...dlatego nie mogę powiedzieć, że bardzo dobrze się na tym znam... ale dużo czytam o astronomii (tej dotyczącej zjawisk jakie można obserwować na niebie) i szukam interesujących ciekawostek:) ...a zaćmienia są jednymi z nich:)
Cieszę się, że temat zainteresował... i cieszę się, że choć trochę się do tego przyczyniłam:) <mam nadzieję>


Schowana za ścianą własnej Ciszy...

Offline

 

#7 10-8-2008 21:54:08

 jagoda

Dżosznięty

4561550
Zarejestrowany: 4-4-2008
Posty: 176
Ulubiona piosenka Josha: Oceano

Re: Zaćmienie Księżyca

Agnetha to będzie trochę nie na temat, ale jeśli lubisz astronomie i wszystko z tym związane to na pewno oglądałaś np. Dzień zagłady:)
A co do zaćmienia to muszę sobie zapisać bo słońca przegapiłam... i na te meteoryty to już w ogóle z niecierpliwością.


Fly me up to where you are
Beyond the distant star
I wish upon tonight
To see you smile :zadowolony:

Offline

 

#8 13-8-2008 13:16:05

 Jardin

Dżoszorozkminiacz

Zarejestrowany: 12-5-2008
Posty: 932
Ulubiona piosenka Josha: Alejate

Re: Zaćmienie Księżyca

"Dzień zagłady" nie oglądałam. Jakoś filmy science-fiction w tematyce astronomii nie kręcą mnie... Choć był wyjątek...oglądałam film "Kosmiczni kowboje" i był całkiem niezły:)
Jednak zdecydowanie bardziej wolę programy naukowe poświęcone astronomii, choć niestety telewizja nie wychodzi mi na przeciw:( programy takie emitowane są sporadycznie, jedynie zawsze mogę liczyć na TVP3 Bydgoszcz i program PLANETARIUM (szkoda tylko, że na antenie jest tylko raz w miesiącu).
Może w przyszłym roku zmieni się to na lepsze, gdyż rok 2009 to Międzynarodowy Rok Astronomii. Liczę, że tv stanie na wysokości zadania i wyemituje większą ilość programów popularyzując w ten sposób bardziej astronomię:)

Szkoda, że Wam nie wyszło z zaćmieniem Słońca:( ale zaćmienia Księżyca nie możecie przegapić:D

...a co do meteorów... jestem zrozpaczona!!! Matka natura była dla mnie bezlitosna! Nasłała mi mnóstwo chmur i na dokładkę deszcz! Żaden meteor nie dał rady się przez nie przecisnąć:(
Może dla Was była bardziej łaskawa? Dajcie znać w temacie "Meteory"...


Schowana za ścianą własnej Ciszy...

Offline

 

#9 14-8-2008 19:10:56

 Jardin

Dżoszorozkminiacz

Zarejestrowany: 12-5-2008
Posty: 932
Ulubiona piosenka Josha: Alejate

Re: Zaćmienie Księżyca

Wiem, że to nie o zaćmieniu, ale wspominałam tu również o Drodze Mlecznej i kiedy znalazłam jej wspaniałe zdjęcie to nie mogłam się powstrzymać żeby je Wam pokazać!!!
http://astro-forum.org/Forum/index.php? … t&id=31190

Magiczne!!!


Schowana za ścianą własnej Ciszy...

Offline

 

#10 14-8-2008 19:12:09

 Marta_Evans

Pogromczyni Wszelkich Tematów

8028271
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 8-7-2008
Posty: 2797
Ulubiona piosenka Josha: Awake
Wiek: 32 lata
Imię: Marta
Od kiedy słucham Josha: 27.01.2007

Re: Zaćmienie Księżyca

Łał... piękne zdjęcie. Aż dech zapiera. Tak pięknej drogi mlecznej jeszcze nie widziałam!


http://25.media.tumblr.com/01ccd8ac4826d24d51199d0d9254a788/tumblr_n3ehl3jyX21qa9gzso2_r1_250.gif

Offline

 

#11 14-8-2008 19:13:28

 Jardin

Dżoszorozkminiacz

Zarejestrowany: 12-5-2008
Posty: 932
Ulubiona piosenka Josha: Alejate

Re: Zaćmienie Księżyca

Też mnie zamurowało!!! Oniemiałam z wrażenia!


Edit. Może mi dacie reprymendę, ze zaczynam nie na temat ale nie wiem czy warto zakładać nowy wątek...
Mam tu jeszcze jedno cacko:D
http://astro-forum.org/Forum/index.php? … t&id=29400

Widzieliście już to kiedyś?

Ostatnio edytowany przez Agnetha (14-8-2008 19:22:22)


Schowana za ścianą własnej Ciszy...

Offline

 

#12 15-8-2008 23:10:28

 jagoda

Dżosznięty

4561550
Zarejestrowany: 4-4-2008
Posty: 176
Ulubiona piosenka Josha: Oceano

Re: Zaćmienie Księżyca

jakie to jest piękne! jedno i drugie!!ja jak stoję na balkonie to takie trzy gwiazdki lubię oglądać co są tak w równym rządku:) tak fajnie wyglądają:) i wielki wóz bo nic więcej nie umiem wypatrzyć

Ostatnio edytowany przez jagoda (15-8-2008 23:11:24)


Fly me up to where you are
Beyond the distant star
I wish upon tonight
To see you smile :zadowolony:

Offline

 

#13 16-8-2008 11:52:38

 Jardin

Dżoszorozkminiacz

Zarejestrowany: 12-5-2008
Posty: 932
Ulubiona piosenka Josha: Alejate

Re: Zaćmienie Księżyca

A nie mówiłam, że Wszechświat jest piękny? Ciekawa jestem, co też przypomina Wam to ostatnie zdjęcie, które wkleiłam...


A te trzy gwiazdki w równym rządku o których mówiłaś Jagoda to gwiazdozbiór Orzeł. Tzn. na te 3 gwiazdki składa się jedno ze skrzydeł orła:)


Wracając do Zaćmienia Księżyca... z każdą chwilą mam coraz bardziej czarne myśli:( Od wczoraj szaleją chmury, bezustannie pada deszcz i wieje wiatr. Ogólnie jest strasznie zimno i zaczynam wątpić czy to jeszcze lato:/
Myślę, że przynajmniej Tobie Jagoda uda się zaćmienie zobaczyć, bo pogoda u Ciebie ma być trochę lepsza:)

Jednak do ostatniej chwili będę mieć nadzieję, że akurat w czasie zaćmienia chmury ustąpią...
A jeśli nie to jeszcze ostatnia deska ratunku w programie PLANETARIUM:)
Jeśli Wy też chcielibyście obejrzeć to zapraszam: www.itvp.pl


Schowana za ścianą własnej Ciszy...

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Hotels Ludwigsburg worldhotels Hotel Opera Ocean ehotelsreviews.com www.hotelstayfinder.com